צילה פרידמן היא אולי אמנית השואה המובילה, מקרב אלו, החיות והפעילות עמנו כיום בישראל ובאירופה ושמא מעבר להן. כלוחמת היא התגברה ועודנה מתגברת על קשיי מאבק סיזיפי ובלתי מסתיים עם זיכרונות הוריה ובתוכם, בצל דור הסבתות והסבים ומטעניהם מהונגריה שטופת הדם ובאורם, יום יום שעה שעה.
כדור שני לניצולי שואה היא מוסיפה להתמודד, מצליחה ועושה זאת בלא מורא בדרכה האמנותית האמיצה והבלתי מתפשרת.
" על אף ולמרות הכל אנו שורדים" הוא הקול הפנימי, העולה לא רק מהאמנית, אלה אף מדור שלם של יוצרים וניצולים, שצילה הייתה להם לפה. היא הקול הקור של דור שלם, שבו משמשים בערבוביה קול קורא על קול זועק יחדיו. כל אלו באים לכלל ייחוד ואיחוד ממומשים ביצירות המופת של צילה.
נדגים זאת להלן בכמה מהן:
"תל אביב-בודפסט- תל אביב" הוא מסע חד ונוקב אלי התת מודע שלתל אביב בודפסט גם יחד. צילה עושה זאת ביד רגישה ובוטחת ויוצרת איחוד מייחד 
של השתיים.
 
"מטלאים צהובים עדי סרטים שחורים" מביא אותנו אל מסע רגשי וריגושי א-לה פרידמן, שהוא כה מרגש ומפעים, פוסע ומפסיע מן הלוגיקה הקווית אל הלוגיקה המרחבית ומה שביניהן ואף מעבר להן.
" מהרצל עד פרידמן ומה שביניהם" היא הכלה והחלה עוצמתית של התמודדות צילה עם מות אביה כמו גם עם אירועים היסטוריים כבדי משקל, שכרוכים ב"קריעה   " כך מקריעת הקריעה של הרב יצחק אייזיק בלוי הרצוג על ה"ספר הלבן" עבור לקריעת הקריעה של השגריר חיים הרצוג (על החלטת האומות המאוחדות מספר 3379) וסיים בקריעה של צילה על אביה שהלך לעולמו. פיסות קרועות אלו של נייר ספוג דם תרתי משמע ומעבר חוברו להם יחדיו במלאכת מחשבת מעשה אמן המחבר ביצירתיות את המונומנטלי עם האישי.
 
אוצרת: מוניקה גלאס גריקשטייט
מוזיאון  מרתף  השואה,  בודפסט
 
 
בחזרה לרשימת הפרסומים
English
כל הזכויות שמורות © צילה פרידמן 2007   האתר נבנה ע"י: IMK - קידום אתרים ועוצב ע"י: www.Sketch.co.il